8 års syn - Godt Nyt.

Alm. snak
(udmeldt) C3
Indlæg: 151
Tilmeldt: 20. feb 2004, 01:27

8 års syn - Godt Nyt.

Indlægaf (udmeldt) C3 » 3. feb 2004, 10:53

Iflg. sædvanligvis pålidelig kilde fra en af de andre mærkeklubber ER der gang i en harmonisering af reglerne for 8-års syn.Det er veteranbil klubben, og i særdeleshed Motorhistorisk Samråd, der har opgaven, fra brugerside. Konkret arbejdes der på en rullende 35 års grænse ( samme som veterangrænsen ).

Et af problemerne er at EU direktivet for syn siger at det kun er biler ældre end 1960, der må få lempeligere regler. Men direktivet erover 10 år gammelt, så der skulle være håb forude.

Jeg håber at CCD støtter dette arbejde.

C3

(udmeldt) ClausX
Indlæg: 6
Tilmeldt: 10. sep 2003, 11:08

Re: 8 års syn - Godt Nyt.

Indlægaf (udmeldt) ClausX » 3. feb 2004, 19:36

CCD er tilknyttet Motorhistorisk Samråd (MhS) siden november 2002 og støtter naturligvis samrådets arbejde. Faktisk har samrådet i lang tid forsøgt at overbevise myndighederne om en 25-års rullende grænse for veteranstatus. Desværre uden held. Du kan se mere om MhS virke og nyhedsbreve på deres hjemmeside (link til dem her fra vores egen side).

Vettehilsen

Claus 


Tilbage til "Generelt forum"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 6 gæster