Besøg hos Castrol den 3. dec

Alm. snak
merc
Indlæg: 0
Tilmeldt: 7. jan 2004, 15:47

I skal da være hjertelige

Indlægaf merc » 7. dec 2008, 21:57

I skal da være hjertelige velkommen til at bruge den oile,

håber ikke at den koster mere end 250 kr for 5 liter,

det er hvad en 20w50 racing oile koster,

men tænk på at de der laver motorere anbefaler 20w50 Racing.

så et dansk firma der sælger oile ved bedre ?????? ...


så hæld bare på ...




kun min mening :Chevy_anim:

Morten Hansen
Indlæg: 0
Tilmeldt: 24. jan 2007, 20:31

Hvis i mangler olie til

Indlægaf Morten Hansen » 8. dec 2008, 12:19

Hvis i mangler olie til en fair pris kan i jo sige til.:hurray:

Valvoline:

Til gamle biler
5L VR1. 20w-50 = 240.-
Til ny biler
5L VR1. 10w-60 = 338.-


/Morten

mobil.51255032

jlarsen-1095
Indlæg: 0
Tilmeldt: 13. okt 2008, 10:39

Hej Alle, jeg har fået

Indlægaf jlarsen-1095 » 8. dec 2008, 15:47

Hej Alle, jeg har fået Roar fra Castrol Shop til at forklare hvordan det hænger sammen. Håber alle for et svar på deres spørgsmål.
-----------------------------------------------------------------------

Til merc #5
-------------

Vi vil godt tydeliggøre et par punkter i forhold til det amerikanske citat, du viderebringer. Vi er meget enige i citatet, men anbefaler at man lige nærlæser, hvad der skrives:

1: ?In most application we recommend a 20w/50 racing oil?. Vi er helt enige ? en sådan olie er ?Castrol Classic 20w/50? ? den blev brugt til stort set al motorsport i 70?erne, hvor olien dengang hed Castrol GTX 20w/50.

2: ?We do not recommend the use of heavy weight, single grade, like 50 or 60w?. Helt enige igen ? de har ikke noget at gøre i motorer til gadebrug. Dette må dog ikke forveksles med Castrol RS 10w/60 ? dvs en MULTIGRADE olie ? og ikke en SINGLEGRADE olie, som i citatet.

3:?No types of "break in" oils should be used?. Korrekt, når vi taler traditionelle Break-in eller Running In oils ? disse olietyper kan give for lidt slidbeskyttelse af en ny kastaksel. Derfor anbefaler vi indkøring med ?Vantage V67S 20w/50?, der netop har et særligt højt indhold af additiver til slidbeskyttelse af knasten.

4:?There are many synthetic products on the market, but we don't have enough experience with them at this time?: Vi er meget enige om, at man ikke skal anvende syntetiske olier med mindre, man har helt styr på hvornår det er godt og hvilken olietype man i givet fald skal anvende. Bemærk at forfatteren selv tilskriver tvivlen MANGLENDE ERFARING - I modsætning til forfatteren har vi meget erfaring med syntetiske olier ? også på gamle amerikanske V8?ere. Vi anbefaler, at man kun skifter til syntetisk olie på en TILKØRT motor, hvor man er sikker på, at der ikke er aflejringer i motor og pakninger. Og hvis man anvender syntetisk olie, skal det være en olie som Castrol RS 10w/60, der kan give minimum samme motor- og knastbeskyttelse som en ?20w/50 racing olie? ? og som i øvrigt har en række andre fordele for motoren ? fx bedre koldstartegenskaber, bedre belastningsegenskaber, bedre varmeegenskaber m.v.

Motorbyggerne anbefaler formentlig 20/50 racing olie, fordi det er den man har erfaring med ? og for at forhindre at kunderne anvender UEGNEDE syntetiske olier. Men det må tilskrives manglende erfaring med syntetiske olier, som der også står i citatet.


Til Lund-Franck #7
---------------------

Specielt i mineralske olier, er høj viskositet (fx xx/50) og indholdet af ZDDP vigtige for slidbeskyttelsen af knasten. Bemærk at alle olier med API klassificering (fx SJ) er underlagt et maksimalt indhold af ZDDP. I Vantage V67S 20w/50 er vi gået over denne grænse ? til gengæld kan olien ikke API klassificeres og må ikke anvendes i motorer med katalysator.

Hilsen
Roar Eriksen

jlarsen-1095
Indlæg: 0
Tilmeldt: 13. okt 2008, 10:39

Hej Alle, jeg har lige

Indlægaf jlarsen-1095 » 8. dec 2008, 15:58

Hej Alle, jeg har lige fået Roar fra Castrol til at forklare hvordan det hænger sammen.

Til merc #5
Vi vil godt tydeliggøre et par punkter i forhold til det amerikanske citat, du viderebringer. Vi er meget enige i citatet, men anbefaler at man lige nærlæser, hvad der skrives:

1: ?In most application we recommend a 20w/50 racing oil?.
Vi er helt enige ? en sådan olie er ?Castrol Classic 20w/50? ? den blev brugt til stort set al motorsport i 70?erne, hvor olien dengang hed Castrol GTX 20w/50.
2:We do not recommend the use of heavy weight, single grade, like 50 or 60w?.
Helt enige igen ? de har ikke noget at gøre i motorer til gadebrug. Dette må dog ikke forveksles med Castrol RS 10w/60 ? dvs en MULTIGRADE olie ? og ikke en SINGLEGRADE olie, som i citatet.

3:?No types of "break in" oils should be used?. Korrekt, når vi taler traditionelle Break-in eller Running In oils ? disse olietyper kan give for lidt slidbeskyttelse af en ny kastaksel. Derfor anbefaler vi indkøring med ?Vantage V67S 20w/50?, der netop har et særligt højt indhold af additiver til slidbeskyttelse af knasten.

4:?There are many synthetic products on the market, but we don't have enough experience with them at this time?:
Vi er meget enige om, at man ikke skal anvende syntetiske olier med mindre, man har helt styr på hvornår det er godt og hvilken olietype man i givet fald skal anvende. Bemærk at forfatteren selv tilskriver tvivlen MANGLENDE ERFARING - I modsætning til forfatteren har vi meget erfaring med syntetiske olier ? også på gamle amerikanske V8?ere. Vi anbefaler, at man kun skifter til syntetisk olie på en TILKØRT motor, hvor man er sikker på, at der ikke er aflejringer i motor og pakninger. Og hvis man anvender syntetisk olie, skal det være en olie som Castrol RS 10w/60, der kan give minimum samme motor- og knastbeskyttelse som en ?20w/50 racing olie? ? og som i øvrigt har en række andre fordele for motoren ? fx bedre koldstartegenskaber, bedre belastningsegenskaber, bedre varmeegenskaber m.v

Motorbyggerne anbefaler formentlig 20/50 racing olie, fordi det er den man har erfaring med ? og for at forhindre at kunderne anvender UEGNEDE syntetiske olier. Men det må tilskrives manglende erfaring med syntetiske olier, som der også står i citatet.


Hilsen
Roar Eriksen
Vantage.


merc
Indlæg: 0
Tilmeldt: 7. jan 2004, 15:47

Så er alt jo godt

Indlægaf merc » 8. dec 2008, 16:50

Så er alt jo godt når det er et dansk firma der sælger olie har større erfaring....


Held og lykke


Brian

Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

........................................................................................

Indlægaf Roald #606 » 13. dec 2008, 00:03

........................................................................................

69-Jensen
Indlæg: 0
Tilmeldt: 2. apr 2007, 13:12

Hej Roald, Din olie er for

Indlægaf 69-Jensen » 13. dec 2008, 19:01

Hej Roald,

Din olie er for tyk både ved opstart og når din motor er driftvarm.
For den sags skyld er al motorolie for tyk ved opstart, og for din motor er en 20W50 olie også for tyk når din motor er driftvarm.

Der er ingen grund til at dit olietryk er helt oppe på 40psi i tomgang. Jeg ville helt klart gå efter en olie som giver dig et tomgangs-tryk omkring 25psi i driftvarm tilstand. Ligeledes bør du bruge en olie som giver dig et tryk på 60-80 psi ved 5-6000 rpm.

Prøv at skift til en 0W30 eller 0W40 olie, og jeg er sikker på at du vil opleve at dit olietruk bliver langt mere fornuftigt ved alle driftforhold. Det vil både give dig en bedre smøring og køling af din motor, og samtidigt vil det medføre at du sparer lidt på benzinen, når din oliepumpe ikke længre at være på "overarbejde".

Prøv at skifte og lad os høre om du ikke oplever det jeg her har beskrevet.

Mvh Ole.

david
Indlæg: 0
Tilmeldt: 30. jul 2003, 22:59

tja, jeg synes bare at

Indlægaf david » 14. dec 2008, 10:29


tja, jeg synes bare at motoren lyder noget anstrengt når jeg starter vetten på en kølig dag med 20w50 olie. Olietrykket går langt ud over skalaen ved tomgang. Det går noget bedre når den bliver driftsvarm, der rammer olietrykket 40 psi (tomgang) og motoren går noget bedre.

Er det fordi at 20w50 olien er for tyk ved opstart?


Det lyder somom du har en high-volume oliepumpe.

Oliepumpens største udfording er at "nå" det forreste plejlleje med et tryk der er højt nok til at holde lejerne adskilt fra krumptappen, inden olien er fremme her skal den igennem små snørklede kanaler som er mere end en meter i længden, det tryk man ser i kabinen er taget lige efter oliefilteret. Når motoreren er kold er tollerancerne en del mindre plus at olien er tykkere, det giver et højere olietryk, så et højt olietryk på en kold motor er normalt, en normal tommelfingerregel siger 10 psi for hver 1000 rpm, mere har en smallblock ikke brug for. En oliepumpe som laver meget tryk/high volume el. bigblock pumpe har en tendens til at rykke tændingen mere end en mindre pumpe, det kan afhjælpes ved at fræse i bundpladen, det giver en bedre balance i pumpen og sænker samtidig trykket.


Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

........................................................................................

Indlægaf Roald #606 » 14. dec 2008, 15:11

........................................................................................


Tilbage til "Generelt forum"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 7 gæster