Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Alm. snak

Wisp
Indlæg: 0
Tilmeldt: 3. aug 2006, 00:24

Re: Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Wisp » 14. aug 2008, 23:19

Underligt. Er lige blevet færdig med at lave deres nye startlys, og så skal det skrottes...?

Søren


Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

Re: Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Roald #606 » 15. aug 2008, 01:44

Pas... jeg så bare indlægget på smallblock. Er der nogen der har lidt mere viden?

Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Roald #606 » 15. aug 2008, 12:29

Gætter på at det har noget med det her at gøre.

http://dmka.dk/test/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=100

PRESSEMEDDELELSE

Djurslands Motor Klub Autosport må desværre herved meddele, at motor-sportsarrangementet i weekenden den 30. og 31. august 2008 må aflyses på baggrund af, at Miljøklagenævnet netop har afsagt en kendelse, som begrænser Ring Djurslands motorsportsarrangementer fra 5 weekender til 4 weekender og samtidig med ændrede tidspunkter, hvilket medfører, at det i fremtiden bliver noget vanskeligt at gennemføre motorsportsarrangementer.
Baggrunden er en klage fra 2 husstande i Pederstrup by.
Dette har medført, at Miljøklagenævnet har tilsidesat tidligere beslutninger truffet af Miljøstyrelsen og Aarhus Amt.
Miljøklagenævnet har således skønnet, at Pederstrup by skal klassificeres på en anden måde end tidligere, hvilket medfører ændrede miljøkrav.
Miljøklagenævnets afgørelse får i øvrigt også indflydelse på AMU Djurslands daglige drift, som næsten ikke vil kunne gennemføres med de nye miljøkrav.
Det vurderes, at Miljøklagenævnets afgørelse i ikke uvæsentligt omfang vil påvirke driften af lignende anlæg, herunder tilsvarende motorsportsaktiviteter.
Miljøklagenævnets afgørelse indbringes nu for Landsretten, idet man mener, at nævnets afgørelse er behæftet med væsentlige fejl.
Miljøklagenævnets afgørelse kan ses på www.mkn.dk.
Landsretssagen støttes af en række organisationer, herunder Dansk Automobil Sports Union, Dansk Idræts Forbund m.fl.
I sæson 2009 vil Ring Djursland gennemføre 4 motorsportsarrangementer incl. et rally-cross-arrangement.

Fonden Ring Djursland Motorsport.


Lars #510
Indlæg: 0
Tilmeldt: 11. apr 2004, 19:17

re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Lars #510 » 15. aug 2008, 16:25

Det er kun i DK at 2 personer kan ødelægge det for så mange.

Dette er ikke kun proff motorsport det går ud over. Trackday arrangementer er efterhånden blevet omfattende i DK, med mange medlemmer, MEN ingen steder at køre.

Der er det samme problem i Padborg, ved padborg park, hvor 1 nabo også klager. Sjovt nok er det ham længst væk der klager, da han IKKE lejer jord ud til PP...
Men når man køber hus ved siden af en flyveplads og en motorcorss bane, så må støj problemer jo ikke ha stået på NO-GO listen fra starten af..

Ring Djursland har i denne månede lagt det samme sted i 43 år!! Så det er da pudsigt at folk netop NU har fået nok..

Vi er et jagtet folkefærd som bilentusiaster!

Piet
Indlæg: 17
Tilmeldt: 14. apr 2016, 13:46

Re: re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Piet » 15. aug 2008, 18:02

Fuldstændigt langt ude i hampen at nogle få nossefår kan ødelægge så meget, er det demokrati? det skal ikke forbavse mig at alle  underskrifterne for banen bare bliver ignoreret, uanset hvad så er min underskrift  på listen.

Det er typisk for mange miljøaktivister  at de bliver forvandlet til miljønasister når de får bare den mindste smule magt.

Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf Roald #606 » 15. aug 2008, 19:39

Løb de ikke også ind i samme problem på vandel? Hvis man ikke kan leve med banekørsel engang imellem hva pokker gjorde naboerne så dengang det var en aktiv lufthavn...?

(udmeldt) Henrik Berg
Indlæg: 110
Tilmeldt: 19. apr 2006, 19:36

Re: re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf (udmeldt) Henrik Berg » 15. aug 2008, 21:47

Hej

Min underskrift er også sat. Nu vil jeg klage til kommunen over den hovedvej der går forbi os, så bliver den vel lukket snart, det er vel rimeligt.



Henrik

kurt T H
Indlæg: 3
Tilmeldt: 19. dec 2003, 17:14

Re: re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf kurt T H » 15. aug 2008, 22:22

Min er også sat

kurt T H
Indlæg: 3
Tilmeldt: 19. dec 2003, 17:14

Re: re:Bevar Ring Djursland - underskriftindsamling

Indlægaf kurt T H » 15. aug 2008, 22:27

Jeg troer de vil have os ud på vejene istedet

Mvh Kurt


Tilbage til "Generelt forum"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 6 gæster