EGR, "73

Teknisk relateret snak
(udmeldt) C3
Indlæg: 151
Tilmeldt: 20. feb 2004, 01:27

EGR, "73

Indlægaf (udmeldt) C3 » 20. jun 2007, 21:12


Jeg vil fjerne EGR ved at montere en indsugningsmanifold uden EGR tilslutning samt proppe slangen til Rochester'en til. Er der nogen som ulemper ved det? Skal der proppes noget til længere nede?

Det er lidt u-igennemskueligt hvordan der kommer udstødningsgas til det sted i indsugningsmanifolden hvor EGR ventilen sidder - er der nogen der har haft dette adskilt og set det?

C3 

EGR=Exhaust Gas Recirculation

Gæst

Re: EGR, "73

Indlægaf Gæst » 20. jun 2007, 23:21

Når du først for indsugningsmanifoldet af kan du forstå hvordan. Bag på er monteret et ekstra skjold, eller aflukke om du vil. Dette er forbundet til udstødningsventiler. Selve 'dækket' til hulrummet er et stykke aluminium som er nittet fast. Ved at aftaget dette kan man komme til at rense ud, der kan befinde sig en mængde skidt under, så det næsten er stoppet. På min gamle motor sad netop sådan et manifold.

Håber du forstår meningen, det er godt nok lidt kringlet at forklare.

david
Indlæg: 0
Tilmeldt: 30. jul 2003, 22:59

Re: EGR, "73

Indlægaf david » 21. jun 2007, 15:51

De originale manifolds har såkaldt 'exhaust crossover', dvs at topstykkerne er lavet så noget af udstødningsgassen sendes ind under manifolden via en støbt passage i indsugningsmanifolden og topstykkerne, hvor EGR kan få fat i den og sende den nok engang igennem motoren for at forbedre emission og giver renere udstødning. Systemet kan demonteres uden problemer. Alternativt kan man sætte nogle blokeringer i manifoldpakningen(ligger i pakningssættet) for på den måde at forhindre udstødningsgasserne i at komme ind under karburatoren. Systemet giver lidt bedre tomgang og hurtigere opvarmning fordi udstødningsgassen varmer manifold op hurtigt, man kan sige at Chevrolet på de originale motorerer tildels har lavet det crossoversystem som nogle laver efter headers i større skala. Den pånittede plades funtion er at beskytte manifolden mod varm olie/heatshield og har intet med EGR-systemet at gøre. En del aftermarket manifolds understøtter systemet, men high-performance manifolds og topstykker ikke har systemet af pladshensyn/relevans.


Tilbage til "Generelt teknisk forum"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster