Indlægaf Piet » 18. maj 2004, 22:27
timing marks som 'skrider det finder jeg meget svært at tro på, med mindre vibrationsdæmperen er TOTALT smadret i vulkaniseringen dvs faktisk faldet fra hinanden i 2 dele.
Der hvor timing mærkerne gerne går i koks er når folk monterer en ny 'aflæsningstap' på forkammerdækslet der findes nemlig et hav af foskellige og mange af dem er i så afsindig dårlig kvalitet at det skulle være forbudt at sælge dem.
Jeg har sellv lige skifet svingnigsdæmper på min motor og jeg gik efter en fluiddamper (købt hos summit) fordelen ved denne skulle efter sigende være at man kan tage omdrejninger en anelse hurtigere, prisen er stort set den samme som en traditionel vulkaniset dæmper.
Din motor er iøvrigt internt afbalnceret dvs afbalnceringen er lavet på krumtappen, og derefter er der sat en selvstændigt afbalanceret svingnigsdæmper på, jeg fik tilbud på at få alle mine motordele (krumtap, plejlstænger osv) afbalanceret og der sagde værkstedet at svingningsdæmperen skulle sidde på imens, heldigvis læste jeg list om det selv og fandt ud af at en fluiddamper under INGEN omstændigheder må sidde på krumbassen når den bliver afbalnceret, så der er en foskel som er værd at vide på en fluiddamper og en standard damper.
hvis din svingnigsdæmper ser fin ud i vulkanisereingen og den ikke ser ud til at 'slå' sig når motoren kører, så er der ikke synderlig grund til at skifte den.