Jeg har fået en forespørgelse fra et medlem, han har en 1969 Corvette der er synet for 2 år siden, nu har han fået en indkaldelse til syn igen, er det ikke fordi at han ikke har fået den lavet om til veteranbil på reg. attest. mvh. Per
alle veteranbiler skal synes hvert 2år.
Hvis du har en bil som er 35 år gammel og indregistrer den som veteran køretøj (er noget andet end bare almindelig vetranbil) så skal den til syn første gnag når den bliver 40 år gammel og så derefter hvert 8 år.
Skal man ikke være lidt varsom med at registre sin bil som veteran køretøj. Bilen må vel kun bruges til lejligheds kørsel. Og ikke til arbejde, eller noget som helst der har et reelt formål?
ps. Da jeg ikke har lyst til noget der minder om selvmord, skal jeg afholde mig fra at spekulere i hvorvidt fruen i huset/svigermor kan betegnes som farligt gods