Hej André
Du har 2 muligheder:
1) Du kan som Niels skriver gæmme Corvetten i 5 år og så få den indregistreret som veteran, men det kommer du jo ikke ud og køre af
2) Eller gøre som mig. Køre den til toldsyn og indregistrerings syn, så får du plader på når den er godkendt
Så går der lidt tid, så kommer brevet om afgiften, det er et dokument på ca. 7 sider om hvordan de har beregnet afgiften, der lægges lidt afgift til hvis den ikke har kørt 10.000 Km / år (dvs. at din forventes at have kørt over 300.000 Km)
Ud af de 7 sider omhandler ca. 1 1/2 side om hvordan du klager over afgørelsen.
Da jeg klagede over afgiften på min 99'er var prisen 400 Kr.
Dem betaler du og beskriver hvorfor du mener afgiften bør nedsættes.
I løbet af små 3 år (i mit tilfælde) får du så svar, hvor de sansynligvis skriver at "skattemor" var lidt for grisk, men du får ikke medhold, så du får måske lidt tilbage.
Du må huske på at det er gamle mænd der blev deporteret fra København til Vestjylland i Skat, så de er altid negative og har ingen forståelse for smarte biler
Held og lykke med T&S og C4'eren
#0719 Henning Vejrup