Sæveøje

Alm. snak
postmand-728
Indlæg: 0
Tilmeldt: 20. maj 2008, 14:35

Sæveøje

Indlægaf postmand-728 » 14. sep 2008, 01:08


Hej Sæveøje

På trods af den manglende vindsok må du igen tage nederlaget, måske denne gang som en mand????????????????

Listen and learn (Per: det betyder hør efter og lær!!!)



Det her vækker virkelig opmærksomhed
ganske som en Corvette gør det



Modellen her tilhører i øvrigt Janni Spies
det var en morgengave fra gemalen

Det er kraft h..... ikke en C3 det er en C4 så betal nu den kasse øl og erkend, at du ikke har styr på det!!!!!!!! Og kom så igen lysmand der lugter af kyllirg.

Og så lige tak for et fedt træf :-)))))))

MVH
Postmand

 


Gæst

Re: Sæveøje

Indlægaf Gæst » 14. sep 2008, 10:42
















 

Hej Postmand, selv tak for sidst. jeg tager en kasse dåseøl med til dig, men den var nu lidt ';triksi';  Janni og Simon Spies blev gift den 11 maj 1983 og C4 modellen kom først i 1984.
mvh. Per.  
 
 
 






NUTIDEN I DANMARK: 1956 - 2007.


I vinteren 1956 kom et helt nyt fjernsynsprogram til Danmark fra USA, Kvit eller dobbelt, hvor man kunne vælge et hvilket som helst emne. En person skulle svare rigtigt på 6 spørgsmål og så vandt man 10.000 kr, som var en pæn formue dengang da 10.000 kr svarede til en dansk arbejders årsløn.
Kvit eller dobbelts studievært i DR var først Svend Pedersen fra 1956 - 1960, så overtog Otto Leisner programmet fra 1984 - 1988 som den der stillede de spændende spørgsmål.
Hver 14. dag var der Kvit eller dobbelt i TV, og så var Danmarks biografer, restauranter og gader næsten mennesketomme, man fulgte med og holdt vejret i dette meget spændende program, som enhver dansker kunne deltage i.
Kvit eller dobbelt var på TV for sidste gang i 1988.


SIMON SPIES SOM DANMARKS REJSEKONGE.

Simon Ove Christian Oglivie Spies ( 1. september 1921 - 16. april 1984 ) var uddannet cand.
psych. ( psykolog ) og cand. polit. I 1953 blev Simon Spies ansat som rejseleder i De Forenede Rejsebureauer og under et ophold på Mallorca fik han ideen til sit nye rejseselskab.
Han oprettede den 11. november 1956 rejseselskabet Spies Rejser.
De første 26 danske turister tog afsted med hans rejseselskab til Mallorca den 7. februar 1957. Rejsen foregik med tog og derefter med båd videre til øen Mallorca. Rejsetiden var 36 timer. I starten af 1960erne overgik rejseturene til fly med de danske turister til Mallorca.
Derfor købte købte Simon Spies i 1965 det konkursramte flyselskab Flying Enterprice og omdøbte det til Conair. Nu havde han sit eget flyselskab og pengene rullede stille og roligt ind i pengetanken. I 1967 overgik Conair fra propelfly til jetfly da flyselskabet købte tre Boeing 707 fly, og rejsetiden blev derved endnu kortere til glæde for de danske chartergæster.
Spies rejser oprettede i 1968 rejsebureauer i både Danmark, Sverige, Norge og Finland.
I 1970 var omsætningen i Spies-koncernen på 150 millioner kroner, et beløb som i 2006 kroner svarer til næsten 1 milliard kroner.
Simon Spies købte i starten af 1972 fem nye jetfly kontant til sit flyselskab Conair.
I 1978 havde Simon Spies en formue på ca. 650 millioner kroner.
Simon Spies levede i 1960erne og starten af 1970erne et liv i vild luksus og han rejste sammen med ganske unge piger, gerne 2-3 ad ganger. Han fandt dem gerne i firmaets salgsafdelinger eller blandt de unge piccoliner. Han kaldte dem for sine morgenbolledamer. Der opstod tit jalousi og stridigheder imellem de unge piger om at være tættest på Simon Spies.
Hans hårde livsførelse og store indtagelse af alkohol, samt det at han eksperimenterede med euroforiserende stoffer, begyndte efterhånden at kunne ses på Simon Spies. Da han blev undersøgt af lægerne i slutningen af 1970erne viste det sig at han havde begyndende skrumpelever.
I 1980 kom den 17 årige fotomodel Janni Brodersen ind i Simon Spies liv, da hun startede med at arbejde på kontoret hos Spies Rejser i København. Hun fik ham til at opgive sine vilde udskejelser og morgenbolledamerne.
Simon Spies havde været gift 3 gange tidligere, og han giftede sig for sidste gang den 11. maj 1983 i Holmens Kirke med den kun 20 årige Janni Brodersen ( 19. september 1962 ) efter en hurtig forlovelse med Janni under deres rejse sammen til Venedig i Italien.


JANNI VISER STOLT SIN VIELSESRING FREM - TIL 1 MILLION KR.



Allan#271
Indlæg: 0
Tilmeldt: 26. sep 2003, 00:10

Re: Sæveøje

Indlægaf Allan#271 » 14. sep 2008, 13:19

hmmm....Findes der overhoved nogen corvette fra 1983 ............


Roald #606
Indlæg: 0
Tilmeldt: 5. apr 2006, 11:32

re:Sæveøje

Indlægaf Roald #606 » 14. sep 2008, 14:21

........................................................................................

Allan#271
Indlæg: 0
Tilmeldt: 26. sep 2003, 00:10

Re: re:Sæveøje

Indlægaf Allan#271 » 14. sep 2008, 18:58

Jep lige nøjagtig Roald .....



Tilbage til "Generelt forum"

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 6 gæster