Side 1 af 1
Elektrisk ventilator kit til C3 smallblock.
: 8. jan 2011, 11:54
af Lars68
Hej. Jeg har motoren ude i øjeblikket og overvejer samtidigt at montere elektrisk blæser(e) på min C3 årg. 68 med standardkøler. Hvilke kits kan anbefales som er rimeligt enkle at montere og samtidigt gør et fornuftigt job til en smallblock? Mvh Lars
Hej Lars
Jeg har en 73
: 8. jan 2011, 15:10
af Henning P
Hej Lars
Jeg har en 73 smallblock. Jeg har efter vores tidliger formands råd monteret en Viskosekobling på kølevingen det virker som det skal. Hvis din køler er ok . Jeg havde problemer med for varm motor, men problemet lå i for mager benzin blandning. En plus mere er at jeg her ingen støj fra kølevingen mere. Jeg ved ikke om du kan bruge det til noget.
Mvh
Henning
Jeg har denne - relativt
: 8. jan 2011, 18:06
af (udmeldt) C3
Jeg har denne - relativt billige fra Summit. Den har fungeret fint - også med standard køler.
C3
Hejsa. Jeg har lige indkøbt
: 20. sep 2011, 09:50
af jahmo12-1124
Hejsa. Jeg har lige indkøbt en alu køler samt en 16" electrical fan kit. Hvordan har du monteret blæseren på køleren ?
Har du blot nogle gennemgående bolte imellem lamellerne og så en form for bagplade ?
Iflg. garanti bestemmelserne fra leverandøren af min nye køler, må der ikke "presses" nogen for for bolte eller lignende igennem lamellerne.
Jeg har nemlig ikke kunne finde nogle monteringsbeslag som passer.
Mvh Jan.
Du kan bruge de her.
: 20. sep 2011, 13:41
af Cj7
Hejsa. Tak for hurtig respons.
: 21. sep 2011, 15:43
af jahmo12-1124
Hejsa. Tak for hurtig respons. Jeg har godt set at disse kan købes hos First Mile men så er vi vel ude i at der netop skal presses nogle bolte/pins igennem lamellerne som jo så vil resultere i bortfaldelse af garanti på min ny indkøbte køler.
Anyway - jeg prøvet at finde ud af noget. Du skal i hvertfald have tak.
Mvh Jan