Side 1 af 1

Justering af kick-down kabel

: 11. maj 2010, 11:38
af (udmeldt) Gr8joy
Til mønstring vest på udstillingen i Skjern gjorde en mig opmærksom på at mit kabel til kick-down var for stramt. Det passser meget godt med den situation jeg har, nemlig at jeg ikke kan opnå fuld vandring på karburatoren. Jeg fandt ud af at pedalen var bøjet, og forsøgte for en uges tid siden at bøje den. Det gav mere vandring, men den bøjede tilbage efter 2-3 tråd på den.
Jeg vurderede også at det var meget stramt det kabel til gearkassen, men var ikke klar over om det kunne justeres.

Så er der en vejledning til det?
Det er en 2004R transmission (ifølge salgs beskrivelsen) og en Holley Street Avenger 670 karburator.

/Lars

Du kan se lidt her: http://www.hotrodders.com/forum/kickdown-cable-135280.html Fandt

: 11. maj 2010, 13:11
af Gæst
Du kan se lidt her:

http://www.hotrodders.com/forum/kickdown-cable-135280.html

Fandt engang en PDF på nettet, da jeg skulle justerer min.
Mener det er noget med der skal være (3-5 mm) yderliger frigang, når gaskablet er trukket helt (fuld gas) og kick-down kablet dermed også er trukket.

Tak for input Bjarne, det

: 12. maj 2010, 10:18
af (udmeldt) Gr8joy
Tak for input Bjarne, det ledte mig på vej og jeg har nu fundet ud af at:

The TV cable on the 700R4 is NOT a kickdown cable. Trying to adjust it like one will lead to rapid failure of your trans. Read this:
http://www.tvmadeez.com/article/index.html

Der er en ret god beskrivelse.
Jeg har dog ikke helt fundet ud af hvordan selve kick-down foregår, men jeg må jo læse lidt mere om det.

Hej Lars. Ja det er meget

: 12. maj 2010, 17:54
af bokof-767
Hej Lars.
Ja det er meget vigtigt med den korrekte justering, så du må læse godt på det, vær dog også opmærksom på, at du har en eller anden form for gasspjældsstop, så det IKKE er selve gasspjældene i karburatoren der ikke kan komme længere, da det før er set at de kan sætte sig fast ved fuldgas, og det er kun sjovt i kort tid...

Hej Lars Det var mig som

: 24. maj 2010, 18:28
af (udmeldt) janVette
Hej Lars
Det var mig som sagde dit kabel var justeret forkert.. her sender jeg et link som beskriver det ..
punkt for punkt ellers er det svært..
http://www.purplesagetradingpost.com/sumner/techinfo/700R4p1.html
Og jeg beundre din bil syntes den er flot.. håber vi ses en anden dag jeg har jo et års tid inden min C3 er færdig..
mvh jan

Nu har jeg ikke studeret

: 24. maj 2010, 21:35
af Tommy
Nu har jeg ikke studeret div links, men kikdown kablet på halv og hel elektroniske gearkasser er et linie kabel, altså et der styrer linietrykket ( olietrykket ) i gearkassen, justeringen foregår med et oliemanometer tilkoblet "L" proppen på gearkassen ved div omdr efter bogen, ellers får man nogle mærkværdige gearskift.
Kikdown på disse gearkasser styres af trottelsensor eller en kontakt på karburator.

Mange tak for hint, advarsler

: 30. maj 2010, 00:34
af (udmeldt) Gr8joy
Mange tak for hint, advarsler og ros :) - og jeg håber vi ses derude!
Jeg tror egentligt at mit kabel er ok, ihvertfald synes jeg at skift fungerer normalt (selvom jeg ikke har erfaring/kendskab til hvad der er rigtigt på en Corvette...). Så jeg tror jeg skal se på om min pedal simpelthen er blevet metaltræt, måske har du en bedre en liggende Tommy, der passer på en 71'er?
PS hvor hård er en speederpedal at træde ned sammen med et TV kabel/automat gearkasse, kræver TV kablet stort træk? (jeg ved godt det er svært at "måle") bilen er ikke født med denne gearkasse men trottle armen er til denne gearkasse ifølge de medleverede papirer.