Doc. Monospring system
: 30. maj 2008, 23:21
af Allan#373
Så kom ';Grønærten'; til syn, men - men- den gode synsmand vil have dokumentation for bæreevne på Monospring system for og agter
http://www.vbandp.com/detail.aspx?ID=514 sidder foran
http://www.vbandp.com/detail.aspx?ID=559 sidder i bag
Jeg har søgt på VBP uden resultat, og skervet mail til VBP også uden resultat.
Hvor finder jeg dokumentation for, at disse fjedre er godkendt/testet til at bære bilens totalvægt??
Håber en eller anden har været ude for noget lignende
Mvh
Allan
Re: Doc. Monospring system
: 31. maj 2008, 01:41
af Piet
Lyder desværre som om du har fundet et fjols af en synsmand.
Det er helt utroligt at der stadigvæk findes synsmænd som er blottet for sund fornuft.
Du kan umuligt fremskaffe dokumentation for det han forlanger, tåber som ham forstår nok ikke at der ikke findes nye GM fremstillede reservedle end ikke fjedre til disse gamle biler, men han ville med sikkerhed have godkendt en suspekt fremstillet stålfejder fra et land i fjernøsten bare fordi den ser original ud.
det lyder om om du har kørt din bil hen til en A-Plus synshal som stadigvæk har en af de gamle skrankepaver fra fordoms tider ansat.
Hvis jeg var dig ville jeg prøve at forklare ham at det ophæng du nu kører med er fra en nyere Corvette C4 model da du ikke kunne få nye originalstumper til din bils årgang, hvis den ikke går, så må du prøve noge andre synshaller med mere forstående medarbejdere, underligt at vi som et af de eneste lande jeg kender kan blive pålagt sådannet helt urimelige krav.
Det ville svare til at han krævede dokumentation for dine støddæmpere hvis de ikke var de originale eller dine bremseklodser!! det er helt umuligt at have disse biler med kun originale dele.
misforstå mig ikke, jeg er helt for at bilerne skal være tekninsk i orden når de skal køre på vejene for alles sikkerhed, men der er ikke nogen problemer med at få godkendt køretøjer som hverken kan styre eller bremse fordi de ikke kunne fra nye heller, men hvis man så retter op på disse ting med bedre dele så kan man komme i klemme.!
Jeg håber virkligt du finder en løsning på problemet.
Re: Doc. Monospring system
: 31. maj 2008, 05:57
af Per
Har samme type affjedring bag, og det blev godkendt hos Applus i sin tid.
Til gengæld var de ';varme'; på at bilen ikke bremsede 100% ens på håndbremsen= 2 omsyn (så kan du lære det blærerøv)
Alle og en hver ved da osse at at håndbremsen er virkelig effektiv ved ';nødbremsning på en Corvette';.
Enig med Piet, det er da helt langt ude at påstå at bilen er ringere end standard, med de forbedringer.
Find en anden synshal med et mere liberalt syn på vetter i dit område.