Side 1 af 1
Placering af bukke...
: 22. jan 2005, 14:10
af Sir Thomas
Er der nogen der sige mig mig hvor under Vetten jeg skal placere mine 4 bukke, når formodentlig kommer til at hænge på disse frem til April...?
Nummer et ville selvfølgelig være et foto, hvor man kan se hvor de skal være...
Med forrygende hilsen
Sir Thomas
Re: Placering af bukke...
: 23. jan 2005, 17:43
af EZIEGLER
Hello Sir
I Haynes manualen viser de 6 steder for placering af bukke: Rammen lige ved dørstolperne og på den del af rammen der går op ved benzintanken. Der faktisk en tegning af placering af 'jack-stands' på en af de allerførste sider. Jeg vil gerne sende dig en kopi hvis du kan vente til på tirsdag / onsdag da manualen ligger oppe på værkstedet.
Mvh
Ziegler
Re: Placering af bukke...
: 23. jan 2005, 18:32
af EZIEGLER
Re: Placering af bukke...
: 23. jan 2005, 18:51
af EZIEGLER
Hej Sir Thomas
Jeg har fundet et smukt billede af en stak rammer og har vist med de gule cirkler hvor du kan placere bukke
Mvh
Ziegler
Re: Placering af bukke...
: 23. jan 2005, 18:56
af EZIEGLER
Det er ikke nemt med de billeder - jeg prøver lige igen.
Re: Placering af bukke...
: 23. jan 2005, 23:11
af david
Mit bud er at sætte bukkene så rammen belastes som stod den på jorden. Dvs. på a-armene forrest og på trailingarms bagerst så langt tilbage som muligt, så kan corvetten ikke mærke forskellen :-)