Side 1 af 1

Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 10. dec 2007, 21:38
af Gæst
Min søn tog et par billeder, da jeg prøvekørte min måske nye Corvette. Han har lagt dem på dette link:

http://picasaweb.google.com/nordenlund/CorvetteStingray

Henrik

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 10. dec 2007, 22:29
af Nils-C3
Hej Henrik,
Selvom jeg synes, din C3´er sej, er der kun 3 ord :  ';GO FOR IT';
Hilsen,
Nils.

re:Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 10. dec 2007, 23:07
af Lars #510
der røg 'aldrig vinter kørt'

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 10. dec 2007, 23:08
af david




Lidt interessant at se forskellene prøv f.eks at se tændrørsledninger, oliepind og ledninger ved relæ :-)

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 11. dec 2007, 09:02
af HJN
Hej David

Du er klart bedre til det med billeder end jeg er 

Det er rigtigt, at der er forskelle - hvad betyder det? 

Kan det have noget med årgangene at gøre - 1966 vs. 1967?

mvh

Henrik

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 11. dec 2007, 12:53
af ROMMEL
Bremseforstærker på nogle af dem. kølerdæksler, benzinrøret,
mvh.Rommel

re:Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 11. dec 2007, 17:56
af david
hej henrik, er det den fra dreamfactory ?

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 12. dec 2007, 00:24
af Lykkemark

Hej Nord

Det er dæleme en flot bil, og havde jeg ';den slags overskud'; stod den i garagen, eller ';Vettenheim'; som værkstedet kaldes.

Men jeg lurer lidt Nord, når nu du har købt en åben bil, altså din C3 og så vælger du at sætte dig ind i noget ';lukket noget'; a';la Kadett størrelse ???

Nord, følg hjertet. Jeg kunne aldrig nogensinde komme i tanke om at købe andre amerikanske biler end ';Dampmaskinen ..my precious';. Skulle jeg komme på en anden ide vil det sikkert være en :





Jeg klapper ikke i takt, jeg har en T-top og den giver mere end rigeligt læ i nakken, men den mindsker desværre lidt den der 1400 omdrej sound.

Lykkemark

ps. Din søn er en god fotograf, fine billeder.

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 12. dec 2007, 11:06
af HJN
Hej Lykkemark

Tak for dit positive råd 

I øvrigt en rigtig nuttet bil, som du foreslår - mon ikke den kan give nogle Vetter noget baghjul??

Jeg er enig med dig i at en convertible på en solskinsdag (dem har vi ikke haft mange af i år  ) er nummer et. Men jeg synes bare, at C2'erens ';boat-tale'; er så futuristisk - den er 44 år gammel - at den må jeg simpelthen eje.

Da bilen er udstyret med site-pipes, synes jeg det går meget godt med at få sounden med.


Mvh

Henrik


Det kan være, at jeg inviterer sønnen med til træf o. lign. til sommer, så kan han tage nogle billeder af de fine biler.

Re: Undskyld, jeg er en klovn til billeder!!

: 12. dec 2007, 11:18
af LasseG436
MÆND og nuttede biler kan IKKE forenes?

Grunden til at jeg har en hardcore BB uden bremseforstærker, med en giftig kværn, uden servo 10'; rat kombineret med særdeles brede dæk, er at den ikke kan køres af nuttede menesker M/K, det er en HERREVOGN, som promte straffer alle fejltagelser, er selv sluppet heldigt fra et par stykker, inden jeg lærte HAM at kende.