Side 1 af 1

motor

: 29. jun 2007, 00:25
af Cj7

Hej alle

Jeg har monteret en 402 i vetten som er noget højkomprimeret og den tændingsbanker en del ved fuld gas men kun ved fuld gas jeg har rodet lidt med lavere tænding men det giver kun lavere ydelse den banker stadig når jeg træder speederen helt i bund, er der nogen i klubben der har nogle løsningsforslag, ville en federe blanding kunne afhjælpe problemet ?? 

Jeg bruger 98 okt


Re: motor

: 29. jun 2007, 00:47
af Lars Soerensen

Du kan anvende oktan booster (Lead Supreme 130 er det eneste jeg kender til som faktisk virker), eller tilsætte toluen eller sprit for at højne oktan tallet, eller montere et vandindstrøjtningsanlæg.

Jeg anvender selv toluen, ca 20% iblandet 98 oktan, og har ikke tændingsbanken med min 12:1 kompression. Toluen koster ca 14 kr per liter i større mængder.

mvh Lars

 


Re: motor

: 29. jun 2007, 01:15
af Piet
tjek din tændingskurve, hvis den fulde tænding (36g) kommer ind for tidligt eller overstiger  de 36g så kan det være problemet.

du kan evt montere en tykkere toppakning for lidt lavere kompression.

Re: motor

: 29. jun 2007, 01:39
af Cj7
Må den fulde tænding ikke overstige 36g ??

Re: motor

: 29. jun 2007, 03:01
af Piet
uden vacuumavancering nej, og de 36g skal ikke komme ind før ca 3000rpm, hvis du har for løse fjedre i den mekaniske avancering så kan det fulde udsving komme for hurtigt og give tændingsbanken.

Re: motor

: 29. jun 2007, 08:51
af david
Et anden mulighed er at sænke den dynamiske kompression ved at skifte knast, jo længere udstødningsventilen er åben når stemplet er på vej op igen, jo mere af den statiske kompression vil knasten 'æde'. Check også slup i strømfordeleren, hvis der er meget slup her kunne det give en anden tænding end den du ser i tomgang ved tændingsindstilling.