Side 1 af 1

Rød eller RØD!?

: 18. jun 2007, 21:08
af Piet

 

Så er dytten klar til sin anden omlakering i år, stort tak til Kenneth Hansen her fra klubben som brugte hele sin søndag på at lave glasfiberarbejde og lære mig lidt om slibe/malerarbejde.

jeg er nu blevet rimeligt glad for at bilen faldt ned fra bukkene da vi fandt nogle grimme flænger i forskærmene under den gamle/nye lakering, de  er nu repareret, desuden havde vi tid til at line frontklappen og front lygterne op med glasfiberspartel så kanterne passer  perfekt hele vejen rundt.

Bilen skal males rød igen bare en anden nuance, det sker på Onsdag og bilen skulle gerne være klar til montering på Fredag, så mangler jeg bare min motorblok fra USA så jeg kan få bygget den 408.

Re: Rød eller RØD!?

: 18. jun 2007, 22:17
af david
Vi glæder os til at se og høre det færdige resultat

Re: Rød eller RØD!?

: 19. jun 2007, 01:08
af Allan#271
Det bliver en medalje sluger ..... Men at samle den så hurtigt efter er det ikke lidt risk. lakken er jo dårlig hærdet af ?