Side 1 af 1

Totalvægt for C3 1968 cabriolet

: 6. apr 2006, 22:32
af Benny
Jeg har i dag været til syn med den nye sommervogn, og det gik egentlig ok. Synsmanden i Koldning tog det stille og roligt og lavede en god gennemgang af hele bilen. Jeg fik selvfølgelig den normale omstilling fordi der ikke var et synligt stilnummer i rammen, men det er ok nu.

Men nu til det der egentlig er problemet. Han spørger efter dokumentation for bilens tilladte totalvægt ? - og det aner jeg simpelthen ikke hvor jeg finder. Kan nogen hjælpe mig med det?

Han skal også bruge egenvægten, men den står jo på en vejeseddel fra en offentlig vægt, men jeg har ledt forgæves på nettet og i manualen (Haynes) for at finde noget om lastevne og totalvægt.

Hjælp !!

Mvh. Benny #494

Re: Totalvægt for C3 1968 cabriolet

: 7. apr 2006, 00:17
af (udmeldt) C3
Egenvægten er ikke lig det vejesedlen viser. Fra vejesedlens angivne tjenestevægt skal trækkes beholdningen af benzin, vand, olie, bremsevædske etc. hvilket synsmanden skønsmæssigt anslår især ud fra beholdningen af benzin.

Synsmanden skønner i mangel af bedre lasteevnen og lægger denne til egenvægten for at få totalvægten. I mit tilfælde ( C3 1969 ) blev totalvægten sat til 1650 kg, ud fra en egenvægt på 1400 kg.

C3