Side 1 af 1

Benzintilførsel

: 27. aug 2005, 14:34
af Gæst
Hej

Når man roder lidt med benzinslanger og div. fittings, skal man så pakke div. fittings med specialtape  eller almindelig pakketape.

Hvor sidder giveren til vandtemperaturmåleren

MVH medl.nr 297

Poul Erik  Jensen

Re: Benzintilførsel

: 28. aug 2005, 01:54
af Gæst
Brug  PTTE Thread Seal Tape,  der bruges til rørsamlinger, det kan holde til benzin også. Pakketape!! - er det det brune der bruges til papkasser!!

Re: Benzintilførsel

: 28. aug 2005, 10:11
af david
Giveren til temperaturmåleren sidder enten i topstykket eller i indsugningsmanifolden, det er en grøn ledning som er isoleret mod varme, den kommer fra bundet af ledninger ved generatoren, følg den og du finder giveren.

 

Re: Benzintilførsel

: 28. aug 2005, 12:33
af (udmeldt) Jesper Krarup
Hej Poul Erik, betyder din mail at du nu er gået i gang med at se på muligheden for returløb af benzin??

Hvis ja, er jeg meget interesseret i at høre dine erfrainger - har du evt. mulighed for at tage en række digitalfotos + lave en beskrivelse til CCD-nyt?

Den gamle Redakteur

Re: Benzintilførsel

: 29. aug 2005, 23:42
af ccc-1101
Hej.